Federación del Voleibol Argentino Fédération Internationale de Volleyball Confederación Sudamericana de Voleibol Centro de Desarrollo Regional del Voleibol" Asociación de Clubes Liga Argentina de Voleibol Ente Nacional de Alto Rendimiento Deportivo Secretaría de Deporte de la Nación

FeVA - Argentine Volleyball Federation

English Español

19-01-2012

MAR DEL PLATA GOES ON ENJOYING THE BEST BEACH VOLLEYBALL, THIS TIME READY FOR THE SECOND STOP OF THE 2012 CIRCUIT

Mar del Plata first stop last weekend with the best beach volleyball teams of the country

Mar del Plata, Argentina, January 19, 2012 - Day by day, the 2012 beach volleyball season keeps growing and the result can be seen already with 49 teams from all over the country registering for the second Men Circuit stop. Therefore the Qualy that will take place this Friday, January 20th will show 41 teams fighting for the 8 places of the Qualy that will be played Saturday and Sunday.

This time there will not be any exhibition match prior to the competition as this Thursday the women beach volleyball teams will have their date with a clinic at the same venue, the men play. The Formula of competition of the Qualy is to a match to 25 points with the winners going on and the losers being eliminated.

The eight teams that already qualified for the Main Draw due to their ranking are:

Santiago Etchegaray-Pablo Suárez (2340 p)
Ian Mehamed-Julián Azaad (1948 p)
Fabio Pérez-Sebastián Sánchez (1230 p)
Iván Perrone-Luis Quiroga (1190 p)
Gabriel Fernández-Juan Manuel Andreoni (1128 p)
Facundo Del Coto-Martín Conde (1030 p)
Renzo Cairús-Juan Simón Zorrilla (999 p)
Alejandro Ronconi-Silvio Jacob (888 p)

Qualy:
Bye Carrocera-Pasqualini
9:40 - Field 1 - Gutiérrez-Carmona v Delponte-Lao
Bye Blanco-Crego
Arraigada-Neila Bye
Bye Olmedo-Núñez
Unchalo-Tosini Bye
9:15 - Field 2 - Azaad-Monzón v Gnecco-Relagnez
García-López Bye
Bye Hernández-Branchesi
9:15 - Cancha 1 - Gaspari-Correa v Steverlynck-Blanco
Bye Nicolini-Zudaire
García-Bellinzona Bye
Bye Closean-Corvalán
Funes-De Elorza Bye
8:45 - Field 2 - Ojeda-Marshall v Stach-Miranda
Iwanowski-Rouzic Bye
Bye Aquindo-Mehamed
8:45 - Field 1 - Del Coto-Aulisi v Gazaba-Caparrós
Bye Mocayar-Aveiro
Rabatín-Posodente Bye
Bye Delmonte-Taccone
Verón-Verón Bye
8:20 - Field 2 - Kolevich-Cosulich v García Mónaco-García Mónaco
Galeano-Quiroga Bye
Bye Barrionuevo-López
8:20 - Field 1 - Baldellou-Ghiglione v Priede-Gemin
8:00 - Field 2 - De la Cruz Arbizu-Méndez v Mehamed-López
Alonso-Blanco Bye
Bye Cayrol-Ruiz
Paredes-Cavalieri Bye
8:00 - Field 1 - Fiorelli-Layus v Tambosco-Doncel
Siri-Siri Bye

mapa