Federación del Voleibol Argentino Fédération Internationale de Volleyball Confederación Sudamericana de Voleibol Centro de Desarrollo Regional del Voleibol" Asociación de Clubes Liga Argentina de Voleibol Ente Nacional de Alto Rendimiento Deportivo Secretaría de Deporte de la Nación

FeVA - Argentine Volleyball Federation

English Español

24-01-2015

ALIANZA, SONDER AND LIBERTAD WON FRIDAY'S A2 MATCHES

Fixture - Results - Ranking

Libertad de San Jeronimo overcame the Argentine Youth's 3-0

Buenos Aires, Argentina, January 24, 2014 - This Friday took place another date of the 2nd. weekend of the Argentine A2 upgrading League and in Pool A, Alianza overcame Rivadavia in a very exciting match while Sonder added 3 points over UVT and in Pool C, Libertad de San Jeronimo overcame the Argentine Youth's in the three matches that were played in the evening.

In its debut at home, Alianza played another very fought match as it happened on the first weekend v Rowing. Rivadavia de Villa Maria fought every point and the match ended for Alianza 3-1 (25-23, 23-25, 29-27, 25-19). With this victory, Alianza stands with 9 points on top of Pool A.

On the other match of the same pool in San Juan, Sonder as visiting team defeated UVT de San Juan making changes along the match finishing 3-0 (25-20, 25-15, 25-21) with the team of Rosario obtaining its second victory and this Sunday they will face, also not at home Alianza in what promises to be a great match.

Last, there was a Pool C match with Libertad de San Jeronimo overcoming the Argentine Youth's in a match with ups and downs and now stands with 6 points in the Pool and leader with Ateneo. The end result was 0-3 (24-26, 21-25, 19-25).

Tuesday, Jan. 20th:
Club de Amigos 3 – Fundatec 0
Deportivo Moron
3 – Madrynense 0

Thursday, Jan. 22th:
Club de Amigos 3 Madrynense 0
Deportivo Morón 3 – Fundatec 0

Friday, Jan. 23rd:
Arg. Youth'sr 0 – Libertad de San Jerónimo 3
UVT 0 – Sonder 3 (20-25, 15-25, 21-25)
Alianza 3 – Rivadavia de Villa Maria 1 (25-23, 23-25, 29-27, 25-19)

Saturday, Jan. 24th:
Arg. Youth's – Gimnasia de Santa Fe - 19.00
River – Libertad de San Jeronimo - 20.00
Rowing – Echagüe - 21.30
Ateneo-Deportes La Rioja - 22.00

Sunday, Jan. 25th:
Estudiantes de La Plata – Club de Amigos - 20.00
Alianza – Sonder 20.00
UVT – Rivadavia de Villa María - 21.00
Mar Chiquita – Deportivo Moron - 21.00

Argentine A2 League:
Live Scoring - Photos

mapa