Federación del Voleibol Argentino Fédération Internationale de Volleyball Confederación Sudamericana de Voleibol Centro de Desarrollo Regional del Voleibol" Asociación de Clubes Liga Argentina de Voleibol Ente Nacional de Alto Rendimiento Deportivo Secretaría de Deporte de la Nación

FeVA - Argentine Volleyball Federation

English Español

19-11-2017

GREAT START OF THE ARGENTINE CUP U13 IN CHAPADMALAL

RESULTS DAY 1 - MEN - WOMEN
PHOTOS: MEN - WOMEN

With the participation of almost 1000 children from all over the country, the Argentina Cup Dr. Gabriel Tonelli U13 began with the matches in the men's and women's branches. From 8 in the morning of this Sunday, all the teams crossed at the start of the group stage that will continue this Monday in the eight courts of the Chapadmalal Sport Center.

From this first phase they will qualify, to the Women's Gold Cup, the two best teams of each zone; while on the male side, will qualify the best two of each team and the best two third to make a total of twelve teams per side.

Among the males, Libertad de San Jerónimo (A), Mar Chiquita (C), Bomberos (C), Ciudad (D), Jacobacci (D), Pinedo de Chaco (E) and Obras de San Juan (E) were the only teams that got two triumphs in their two presentations.

Finally, among the girls, the teams that won their two commitments of this first day were Echague (A), Progresista (A), Chaco Vial (B), Trebolense (B), Mar Chiquita (C), Olimpo (D) and Villa Dora (E).

This Monday, from 8am, the 58 participating teams will continue playing and enjoying this last week of the Argentinian Cups 2017.

WOMEN:

Pool A: Echagüe, Devoto, Ateneo de Santiago del Estero, Unión Progresista and Tiro Federal.

Pool B: Chaco Vial, Universidad de San Juan, Trebolense, Las Flores, Bell and Glorias.

Pool C: Mar Chiquita, Lamarque, San Guillermo, Tala and Porres.

Pool D: Trinitarios, Tortuguitas, Pico FC, Olimpo and Recreo.

Pool E: Villa Dora, Balcarce, Paracao, Pinocho and Luro.

Pool F: Estudiantes, CEF 5, Huracán de Misiones, Maipu, Ger and Freyre.

MEN:

Pool A: Libertad, Bolivar, Central Norte, Banco Hispano and Velez.

Pool B: Trinitarios, CEF 5, UEP 56, Lomas and General Belgrano.

Pool C: Mar Chiquita, Bomberos, San Antonio Oeste, Peñarol and Campana.

Pool D: Ciudad, Jacobacci, Rivadavia, Areco and San Agustin.

Pool E: Obras, Pinedo, Italiano, Social Monteros and Nautico Avellaneda.

mapa